Ви знаєте, що таке сталкінг? Я стала свідком інциденту з переслідування дівчини з боку колишнього та оцінила ефективність «кодових коктейлів» у барах.
Моя історія про сталкінг розпочалася у галасливому барі Нью-Йорка. «Бармене, можна мені коктейль «білий янгол», будь ласка!», — тоді ввечері в п’ятницю простіше кинути пити зовсім, ніж пробитися до барної стійки у спробі щось замовити. Але дівчина, яка завзято намагалася замовити свій «білий янгол», явно була настирлива. Враховуючи щільність натовпу, що буквально поглинає тебе, у спробах поворухнутися вправо-вліво, вона виявляла дивовижну пронирливість, і таки прорвалася крізь ряд корифеїв нічного життя.
Я вирішила просто постояти осторонь. Раптом усі ці люди візьмуть і кудись миттю зникнуть, ну або, на крайній випадок, я візьму їх змором — вони сп’яніють остаточно, і я, рано чи пізно, замовлю свій злощасний негроні. А поки що мені залишалося тільки захоплюватися наполегливістю цієї дівчини. Вона ще раз вигукнула назву коктейлю: я помітила, як бармен зупинив на ній свій погляд на кілька секунд.
Наполегливість, що привернула мою увагу
Руками він, звичайно ж, не припинив доробляти черговий коктейль, змішуючи інгредієнти і заливаючи все це в шейкер. Очі його візуально обшукували простір навколо дівчини, яка замовила «білий янгол». Він глянув праворуч і ліворуч від неї, потім окинув поглядом людей, що стояли трохи позаду. Їх з дівчиною очі зустрілися, він дивився на неї з подивом, яке я поки що не могла для себе пояснити.
«З льодом, будь ласка! З подвійним льодом», — на цьому моменті я остаточно втратила логічне пояснення тому, що відбувалося: бармен побіг до іншої частини стійки, попросив свого напарника підмінити його, і з серйозним виразом обличчя шепнув ще щось. Насправді я не почула його прохання підмінити, але з жестикуляції це було зрозуміло.
Бармен зняв свій робочий фартух і показав їй пальцями «підемо зі мною», — на що я, яка стояла за кілька метрів, за якоюсь незрозумілою інерцією відреагувала так, ніби це призначалося мені — і теж, пробиваючись крізь п’яні тіла, пішла в їхній бік. Здається, ніхто довкола не помітив ні мене, ні того, що бармен попросив дівчину пройти з ним. А ще, це вже не здається, а точно — я, бармен і та дівчина, були єдиними тверезими на той момент серед усього бурхливого натовпу опівночі п’ятницю на нижньому Брукліні. Гаразд, бармен відносно тверезим, таки п’ятниця, і його вже сто відсотків хтось почастував шотами текіли.
Я пройшла ближче до місця, куди він відвів її. Там було так само людно. Удаючи, що перевіряю повідомлення на телефоні, я розблокувала екран і побачила, що дівчина плаче.
«Що, якщо вона відчуває, що у небезпеці?»
У моїй голові одразу промайнули тисячі думок: «Що, якщо вона напилась і плаче?». Але дівчина зовсім не виглядала п’яною — була твереза і чимось стурбована. «А раптом цей бармен залицяється до неї, а їй нема кому сказати про це?». Але він, навпаки, стояв на припустимій відстані та ставив якісь конкретні питання. «А якщо вона відчуває, що у небезпеці?».
Для того, щоб зрозуміти, в якій саме небезпеці дівчина, у мене пішло дві години часу, півпачки сигарет, три пляшки води, пару упаковок серветок. Ах так, ще там було найцікавіше — патрульна машина поліції, яка заарештувала її кривдника. І то був зовсім не бармен.
Про те, що в барах у багатьох країнах практикується кодове слово “назва коктейлю”, якого не існує в меню, я колись чула. Думала, що це класна ініціатива, якщо хтось почувається некомфортно на побаченні, а сказати про це незручно. Але насправді це значно серйозніше, ніж просто дискомфорт першого побачення. Найчастіше в жіночих (іноді й у чоловічих теж) вбиралень у барах є роздрукована інструкція: що робити, якщо ви відчуваєте, що вам загрожує небезпека.
У такому разі вам просто потрібно замовити у бармена коктейль, який написаний там, — у цьому випадку це був «білий янгол», — а уточнення допоможуть зрозуміти бармену чи персоналу, в чому саме проблема.
Розшифровка коду і сталкінг
Просто «білий янгол»: мені потрібна допомога, відверніть мене від когось або зверніть увагу на мене, і я спробую дати зрозуміти, що відбувається
«білий янгол з льодом»: це терміново, мені потрібно викликати таксі, або провести мене до виходу
«білий янгол з подвійним льодом»: мені терміново потрібно зателефонувати, потрібна фізична присутність когось ще поруч і справи погані
«білий янгол потрійний»: викликайте поліцію
Ці уточнення пояснюються також на оголошенні в кабінках вбиралень, поруч із назвою вигаданого кодового коктейлю. Часто бари змінюють цей коктейль щомісяця чи два — для безпеки.
У 2019 році після того, як заяви про неприємні інциденти в барах почали стрімко набирати обертів у статистиці, в англомовному Твіттері навіть запустили хештег #AskForAngela. У ньому закликали заклади «нічного життя» в усьому світі використовувати такі запобіжні заходи, як постери в жіночих вбиральнях із «вигаданим» коктейлем, який завжди можна було замовити, якщо відчуваєш загрозу.
Чим закінчилася історія про сталкінг
Я, мабуть, перервалася на найцікавішому моменті історії. Так, кривдника заарештували. До цього він намагався пробратися до дівчини, попри прохання бармена не чіпати її, вигукував безглузду нісенітницю, клявся, що вона про це пошкодує.
Це був її колишній хлопець, який уже не вперше погорів на домашньому насильстві та надмірних ревнощах, тому він і переслідував її в барах біля будинку, на вулиці, біля роботи, в супермаркеті. Вона неодноразово подавала на нього поліцію, але доказів завжди було недостатньо. Бо він завжди намагався підстерегти десь, де не було знайомих чи було безлюдно. А тієї ночі він знатно перепив.
«Іноді я прокидаюся посеред ночі від відчуття, що він за мною стежить. Він точно за мною стежить, he is stalking me», — у якісь моменти вона розмовляла в стіну, ніби ненавмисно ігноруючи те, що я сиджу поруч. Я слухала її, сидячи на сходах, періодично подаючи суху серветку, і мене тремтіло.
Від того, що її життя, за останні кілька місяців після розлучення перетворилася на несусвітній параноїдальний страх. Вона боялася, що його можуть випустити з поліцейської дільниці, і завтра він здійснить усе, про що кричав у п’яному маренні ще годину тому. Від того, що вона, яка вже й без того пережила психологічне насильство, піддається йому знову і знову.
Поняття сталкінгу
Я подумала, як би в моїй країні відреагували правоохоронні органи на те, що я перебуваю в психологічній небезпеці через мого партнера.
Якби я прийшла в український відділок поліції заявити про сталкера і про те, що я боюся виходити на вулицю чи лягати спати, як голосно вони б розсміялися мені в обличчя?
Скільки разів повторили б фразу: «Справи домашні, він же вас не б’є, це ж не (фізичне) насильство»? Або ж «милі лаються — тільки тішаться, тілесні ушкодження є? Докази?».
Як швидко я пішла б з поліцейської дільниці з почуттям ще більшого спустошення та розпачу? Сказали мені те, що я сама винна і бачила, кого вибирала?
Термін «stalking» має два значення, і одне з них дуже позитивне. Це описана філософом Карлосом Кастанедою техніка відстеження та аналізу власних почуттів та емоцій, а також спостереження за навколишнім світом. З метою розширення контролю над собою та знаходження більш ефективних способів взаємодії з реальністю та оточуючими. Класно, в цьому нічого негативного немає. На відміну від езотеричних вчень того ж таки Кастанеди, а ще на відміну від другого значення слова «stalking».
У другому випадку — це надмірний, нав’язливий, маніакальний інтерес до певної людини (проти її волі, найчастіше), спосіб залякування та домагання у вигляді переслідування, розшуку, навмисних пошуків та стеження.
В Америці сталкінг — один із видів аб’юзу, і про нього можна сміливо повідомляти поліцію.
Статистика
За даними дослідження 2019 року, у США сталкінгу піддавалися кожна 6 жінка (16,2%) і кожен 19 чоловік (5,2%). Ця проблема актуальна не тільки для однієї статі, але, згідно зі статистикою, сталкінгу частіше зазнають жінки.
В Україні такого роду статистики немає, хоча ця проблема теж дуже популярна, і випадки сталкінгу не поодинокі. Я багато разів чула від своїх подруг і знайомих про надмірну нав’язливість залицяльника, яка часом починає переходити будь-які межі. Мабуть, у нас, як і в штатах, найпоширеніший вид сталкінгу — це той, що походить від колишнього партнера. Часто інтерпретований як «спроби повернути все», «знову помиритися», «почати спочатку». А ще моє улюблене: «я її домагаюся».
На жаль, багато дій сталкінгу не є прямим порушенням закону: дзвінки, збір інформації, «випадкові постійні» зустрічі на вулиці, пропозиції кудись сходити, подарунки, надсилання листів тощо. Законодавча база України не передбачає жодних методів захисту у разі надмірної маніакальної уваги. Але, наприклад, за законами США та Великобританії, для кваліфікації поведінки як сталкінгу достатньо двох інцидентів.
За умови, що сталкеру відомо про небажаність його дій: це можуть бути два телефонні дзвінки незнайомій людині, два подарунки, один випадок фізичного слідування за жертвою або другий за рахунком нав’язливий телефонний дзвінок.
Сталкінг — не любов, а бажання контролювати
Найчастіше самі сталкери стверджують, що дії продиктовані потягом, любов’ю чи ревнощами. Але, за даними психологів, справжньою мотивацією сталкерів є прагнення встановити контроль над жертвою. Це, безумовно, необхідно кваліфікувати як злочин, який може зазнати серйозної психологічної та психічної шкоди суб’єкту наданої уваги, якщо він проти волі суб’єкта.
У разі сталкінгу з боку колишнього партнера переслідування нерідко супроводжується фізичним насильством, зокрема аж до вбивства жертви.
За даними Національного опитування з насильства над жінками, проведеного в США на початку 2000-х, три чверті постраждалих жінок, яких переслідували їхні інтимні партнери, також зазнавали фізичного насильства з боку партнера. Як стверджує інше дослідження, 76% жінок, які були вбиті партнером або колишнім партнером, зазнавали переслідувань з боку своїх убивць протягом 12 місяців перед убивством.
Купа заголовків кримінальної хроніки починається зі слів: «колишній чоловік/хлопець убив…». Сталкінг є однією з попередніх подій цим фатальним результатам.
По-справжньому страшно те, що за нового знайомства це розпізнати легко і відразу очевидно. Якщо не розпізнаєш ти, то тобі, може, на це вказати сім’я чи подруги. У той час з колишнім партнером справжню небезпеку цього можеш відчувати тільки ти. І тільки ти маєш оперативно вживати заходів та повідомляти про цю людину хоча б близьким та друзям. Тому що можливості замовити в Україні вигаданий «коктейль безпеки» у барі, на жаль, немає.
Авторка: Таня Карпусь
журналістка, блогерка, співзасновниця Сміливої